MiniTYTÖT 2015

TERVETULOA MUKAAN TOPON MINITYTTÖIHIN! 

Koripallo on loistava harrastus kaiken ikäisille! Se kehittää fysiikkaa, ryhmäviestintätaitoja, antaa unohtumattomia kokemuksia ja pelikavereista voi tulla elinikäisiä ystäviä.

Hyvin mahtuu vielä mukaan 2015 syntyneitä tyttöjä pelaamaan koripalloa ja pitämään hauskaa!

Minitytöt harjoittelevat kolmesti viikossa.

Mukaan voit tulla saapumalla paikalle harjoituksiin ja ilmoittautumalla siellä valmentajalle tai klikkaamalla tähän linkkiin pääset täyttämään ilmoittautumiskaavakkeen.

Varusteina tarvitset vain T-paidan, shortsit, sisäpelikengät ja vesipullon. Harjoituksista saa lainaksi pallon ja tämän voi myös ostaa omaksi edulliseen hintaan.

 

Harjoitusvuorot:

Maanantai klo 17.30-18.45, Munksnäs Högstadieskola (Solnantie 18-20, sisäänkäynti sisäpihalta Kadetintien puolelta)

Tiistai klo 16.30-17.40, Pirkkolahalli 4

Torstai klo 18.30-19.45, Munksnäs Högstadieskola (Solnantie 18-20, sisäänkäynti sisäpihalta Kadetintien puolelta)

Yllä olevat harjoitusvuorot ovat salivuorot kaudelle 2025-2026 alkaen 1.9.

Valmentajan sanat:

"Lähes kolmenkymmenen tytön mahtava ryhmä, jonka into oppia koko ajan uutta on supertasolla niin harjoituksissa kuin peleissäkin. Ja mikä tärkeintä, joukkueena yhdesä tekeminen, kokeminen ja hauskan pito on joukkueelle ehdoton ykkösjuttu koripallon ohessa. Eipä siis yllätys kuinka monta hienoa hetkeä ja yhteistä kokemusta ollaan saatu erilaisissa turnauksissa ja yhteisissä tapahtumissa.

Joukkue pelaa turnausten lisäksi eteläisen alueen kaikilla kolmella sarjatasolla, mikä mahdollistaa kaikille tytöillä sopivan tasoisia pelejä, rooleja, vastauta ja onnistumisia. Vaikka vähän jo ehdittiin viime kaudella vuotta vanhempien sarjassa opetella niin tälle kaudelle tytöille uutena asiana on tullut 5 vastaan 5 peli, jonka mukana niin hyökkäys kuin puolustuspeliin on tullut uutta tekemistä ja opittavaa. Näillä opeilla ja kauden harjoittelulla on hyvä hakea viimeiset opit ennen isoihin koreihin siirtymistä. Kaudella fysiikkaharjoitteluun on satsattu myös entistä enemmän tuoden se osaksi jokaista harjoitusta.

Valmennus hoituu mahtavan viiden hengen valmennustiimin avulla, joten harjoituksissa on tarjolla koko ajan apuja eikä ketään jätetä yksin. Tehokas tiimi on mahdolistanut isossakin ryhmässä monipuolisen harjoittelun, johon helposti pääsee mukaan vaikka omat koripallotaidot ovat vielä uran alkumetreillä. Uudet pelaajat otetaan joukkueessa aina ilolla vastaan!

Taitoa, tsemppiä, kilpailua, voimaa, hauskuutta ja ystävyyttä: niistä on nämä tytöt tehty."

VALMENNUSTIIMI

Mikko Jokela
Mia Gardziella
Anna Huhtanen
Max Aro

joukkueenjohto

Jonatan Törnqvist tornqvistjonatan#gmail.com
Timo Arnivuo