#22 Claudia Kärnä
Claudia Kärnä
Pituus: 172cm
Pelipaikka: Takapelaaja
Kasvattajaseura: Catz Lappeenranta
Kummiyritys: Finceptum

get to know Claudia Kärnä
Claudia on 27-vuotias koripalloilija, kotoisin Lappeenrannasta. Koripallon hän aloitti päälajina 12-vuotiaana Catzissa, jossa lajin taso oli erittäin korkea ja vei hänet täysin mukanaan. Voitontahtoisena ja kilpailuhaluisena urheilijana koripallo osoittautui täydelliseksi lajiksi. Joukkuepelaajana eniten innostavat koko joukkueen onnistumiset ja näyttävät suoritukset. Nyt Kärnä on siirtynyt ToPon riveihin ja odottaa innolla, mitä uusi kausi tuo tullessaan. Tavoitteena Korisliigassa on päästä pelaavaan kokoonpanoon samalla tavalla kuin aiemmin divisioonassa.
Koripalloilijan arkeen kuuluu useita harjoituksia päivässä, ja Huudin lounas kruunaa kokonaisuuden. Harrastuksiin lukeutuvat padel, golf sekä lenkkeily koiran kanssa. Lisäksi hän pyörittää omaa yritystään, joka toimii konsultoinnin parissa. Yritystoiminnan kautta on tullut kokemusta muun muassa somemarkkinoinnista, podcasteista, asiakastuntemuksesta ja myynnistä. Claudia on valmistunut kauppatieteiden maisteriksi Itä-Suomen yliopistosta ja etsii työelämästä omaa suuntaansa. Arki vaatii aikataulujen hallintaa ja tasapainottamista, mutta kaikkea ohjaa urheilukeskeinen asenne.
Perheeseen kuuluvat vanhemmat, pikkuveli Rasmus sekä poikaystävä Valtteri, joka pelaa jääkiekkoa Porin Ässissä. Mukana arjessa on myös Stormi-koira ja läheinen ystäväpiiri. Tärkeitä hetkiä ovat hyvä ruoka ja matkustaminen rakkaiden ihmisten kanssa. Tulevaisuudessa kiinnostavat erityisesti Euroopan ulkopuoliset matkakohteet.
Claudia tunnetaan hyvänä ystävänä ja energiantuojana: hänen seurassaan ihmiset saavat energiaa ja piristystä päivään. Hän on ulospäinsuuntautunut ja luonteva esiintyjä, ja häneen voi aina luottaa – vaikka taskuparkkeerauksessa. Ihmisissä hän arvostaa luotettavuutta, hyväkäytöksisyyttä, aitoutta ja rauhallisuutta, ja kannustaa kaikkia olemaan omia aitoja itsejään.
Fun fact: Erään matkalaukkuepisodin seurauksena peukalo murtui tuntemattoman miehen kanssa syntyneessä tilanteessa. Sen jälkeen hän pelasi vielä kaksi ottelua, joista toisessa teki oman piste-ennätyksensä. Lopulta peukalo jouduttiin leikkaamaan.
Nuorille urheilijoille Claudia haluaa välittää viestin: koripalloon liittyvää intohimoa ei kannata lopettaa esimerkiksi lukioon siirryttäessä tai valmistumisen jälkeen. Uudet elämänvaiheet tuovat mukanaan paljon muutoksia, mutta koripallo tarjoaa uusia ystävyyksiä ja kokemuksia, jotka kantavat myös työelämään asti. Siksi hän kannustaa jatkamaan eteenpäin ilolla ja motivaatiolla.

Kuvat ja teksti: Iida Ryhänen, HEO