Homppa Pounds ja NBA-finaalien ABC
03.06.2010
HOMPPA POUNDS JA NBA-FINAALIEN ABC
NBA-finaalit starttaavat Los Angelesissa torstain ja perjantain välisenä yönä Suomen aikaa. Finaaleissa kohtaavat jo 12. kerran NBA:n historiassa Boston Celtics ja Los Angeles Lakers, jotka viimeksi mittelivät keskenään kaksi vuotta sitten. Celtics vei tuolloin mestaruuden otteluvoitoin 4-2, tuoden Kevin Garnettille, Paul Piercelle ja Ray Allenille heidän ensimmäiset mestaruussormuksensa.
Viime kaudella Lakers haki ensimmäisen mestaruutensa Kobe Bryantin ja Pau Gasolin toimiessa kapellimestarina, kun taas Bostonin taru päättyi jo konferenssifinaaleihin Kevin Garnettin ollessa loukkaantuneena sivussa. Mestaruutta pidettiin erityisesti Bryantin uran tärkeimpänä merkkipaaluna, sillä se oli hänen uransa ensimmäinen ilman Shaquille O'Nealia. Tänä keväänä Lakers pudotti vahvan runkosarjan jälkeen pudotuspeleissä Oklahoma City Thunderin, Utah Jazzin ja Phoenix Sunsin tieltään, kun taas Boston Celtics aloitti pudotuspelit tiputtamalla Miami Heatin ja (monien mielestä) yllättämällä Cleveland Cavaliersin ja Orlando Magicin.
Torpan Poikien ja ehkä koko Suomen suurin Lakers-fani, Michael "Homppa" Pounds, jutteli verkkotoimituksen kanssa tulevasta NBA:n finaalisarjasta sekä puheenaiheista finaalien ympärillä.
T: Jokaisella NBA-fanilla on jonkinlainen "lähtöpiste" fanituksessaan ja joitain tiettyjä muistoja, joita tulee aina fiilisteltyä sitä mukaa, kun ikää tulee lisää. Itselläni sellaisia ovat kauden 1993/94 Seattle Supersonics ja Alonzo Mourning, sekä kuva Dikembe Mutombosta syleilemässä palloa Denver Nuggetsin voitettua Seattlen vuoden '94 pleijareiden ekalla kierroksella. Milloin sinun NBA-fanituksesi alkoi?
Homppa: NBA:ta on tullut katsottua ihan pienestä pitäen. Varmaan eka kunnon muisto on se, kun olin 9-vuotias ja mentiin porukalla naapuriin, laitettiin grilli päälle ja katsottiin vuoden '97 NBA-finaalien eka matsi. Chicago voitti Utahin Michael Jordanin viimeisen sekunnin hypärillä vaparin kulmalta.
Sinä et hirveästi peittele Lakers-faniuttasi, mistä se on lähtöisin?
Homppa: Niistä Chicago-Utah-finaaleista asti mentiin Jordanin tahdissa siihen asti, kunnes se lopetti, ja sitten fanitettiin Jorkkua uudestaan Washington Wizardsin comebackin jälkeen. Varmaan vuodesta 2002 asti sydän on sykkinyt Lakersille.
Miksi juuri Lakers?
Homppa: Kobe Bryant, se on Jordanin lopettamisesta asti ollut suosikkipelaaja. Siihen on montakin syytä, joista ehkä ensimmäinen on se, että media ei rakasta Kobea samalla tavalla kuin Jordania tai nyt LeBronia. Siis kyllähän Kobea hypetetään, mutta minua häiritsee se, että NBA:n finaalit on alkamassa ja ykköspuheenaihe on se, että mihin LeBron menee pelaamaan ensi kaudella. Kobella on älytön työmoraali - se on parantanut eri osa-alueita pelissään joka vuosi ja tehnyt älyttömästi duunia tullakseen niin hyväksi kuin se tänään on.
Olen käsittänyt, että alat olla sitä mieltä, että Kobe on matkalla siihen pisteeseen, jossa häntä voidaan pitää kaikkien aikojen parhaana koripalloilijana. Moni ei kuitenkaan sulata ajatusta, jonka mukaan Kobe olisi Jordania parempi. Heitähän vähän perusteita.
Meriitit tähän asti on tietenkin Jordanilla ja tulee pysymään siellä, koska Kobella ei ole aika riittänyt viiteen MVP:hen, kuuteen finaalien MVP:hen ja niin edespäin. Ihan ekana voidaan lähteä liikkeelle siitä, että Kobe on koripalloilijana minun mielestäni parempi - parempi heittäjä, parempi pallonkäsittelijä, ehkä jopa parempi syöttäjä.
Puolustajana Jordan oli varmaan terävämpi, Kobe saattaa unohtaa oman äijänsä silloin tällöin, jonka lisäksi Jordanilla oli varmaan enemmän sellaista henkistä johtajuutta - kun se pelasi, niin ei kovin moni uskonut, että mikään muu joukkue kuin Chicago voittaisi mestaruuden. Luulen, että Kobe on kuitenkin menossa siihen pisteeseen. Ei tässä ole monta vuotta enää jäljellä, Kobe täyttää tänä kesänä 32, mutta jos seuraavien vuosien aikana tulee vielä muutama sormus ja muutama finaalien MVP, niin aika monikin alkaa olla Koben paremmuuden kannalla.
Kobe voitti tosiaan kolme ekaa mestaruuttaan Shaq O'Nealin kakkosmiehenä. Shaq oli Lakersissa uransa huipulla, voitti yhden mestaruuden Miamissa ja on viimeisenä parina kautena Phoenixissa ja Clevelandissa hiipunut aika merkittävästi. Nyt huhutaan, että Shaq tahtoisi sulkea ympyrän ja tulla takaisin Lakersiin, mitkä ovat sinun fiiliksesi siitä?
En oikein lämpene... totuushan on se, että Shaq olisi oikeastaan vasta neljäs iso jätkä Lakersin rotaatiossa, enkä oikein tiedä, pystyiskö se siihen... Shaqin peliaika jäis erittäin minimiin. Okei, jos Shaq tulee, tietää roolinsa, pelaa sen kymmenen minuuttia per matsi, ei soita suutaan pätkääkään ja tietää, kuka homman hoitaa, niin ei siinä mitään. Jos on vähääkään riskiä siitä, että Shaq alkaisi valittaa minuuteistaan tai jotain, niin sitten ei kiitos.
Mennäänpä NBA:n finaaleihin. Kahden vuoden tauon jälkeen Lakers-Celtics-finaalit. Vieläkö vuoden '08 finaaleiden kuudes matsi (Celtics voitti 131-92) kummittelee päässäsi?
Jännittää pirusti, mutta sanotaan näin, että meillä on aika paljon vahvempi jengi nyt kuin silloin. Kaksi vuotta sitten Radmanovic oli aloituksessa ja Bynum loukkaantunut, nyt Bynum on terve ja "Radmanin" tilalla Ron Artest. Lisäksi penkiltä tulee Lamar Odom, joka olis aloituksessa aika monessa muussa joukkueessa.
Minulle tulee mieleen '08 finaaleista se, miten Kevin Garnett pimensi Pau Gasolin täysin. Kaverit todennäköisesti difaavat toisiaan näissäkin peleissä, miten analysoisit tätä match-upia?
Gasolille se on tärkeää, että sillä pyörii päässä muistikuva siitä, kuinka Garnett potki ja nipisteli sitä silloin 2008 finaaleissa ja Pau ei pelannut hirveän hyvin. Uskon, että jos ekaan kahteen matsiin Pau saa yhden 26/15-matsin, se saa myös tarpeeksi itseluottamusta vetää Garnettia vastaan. Se on tosin vaikeaa, jos Garnett pääsee puolustuksellaan Paun ihon sisään.
Paulla on nyt enemmän kokemusta ja Garnettilla on toisaalta ollut vähän loukkaantumisia, eli sikäli näyttää ihan hyvältä. Difussa Paun on pidettävä huolta, että Garnettin pinnat pysyy alle neljäntoista per matsi, eikä Garnettia saa päästää hyökkäyslevyihin.
Nostit esille myös Ron Artestin, jota pidettiin viime kesänä riskihankintana. Kun Artestin kerrottiin tulevan Lakersiin, minulle tuli mieleeni viime vuoden pleijareiden Kobe-Artest-beef..
Mulla on sellainen käsitys, että Ron ja Kobe on hyviä ystäviä, molemmat on Philadelphiasta kotoisin ja henganneet vapaa-ajallakin yhdessä... okei, viime vuoden Lakers-Houston-sarjan tokassa matsissa Artest meni huutamaan Koben korvaan, mutta ei mulla ole missään vaiheessa ollut sellainen olo, että Artest sekoaisi. Mulla on ollut äärimmäinen luottamus siihen, että Phil Jackson pitää sen kurissa.
Derek Fisher on pelannut taas aika kovat pudotuspelit. Fisher näyttää olevan ihan kuin joku uuden ajan Steve Kerr tai Robert Horry, joka on ihan näkymätön runkosarjassa, mutta vetää pelkkiä isoja koreja pleijareissa.
Runkosarjassa olin sitä mieltä, että meidän pitää treidata Chicagosta Kirk Hinrich vaihdossa Fisheriin, mutta kyllä taas pleijareissa mun suu on pistetty hiljaiseksi. En tiedä, mikä siinä on, se vaatii ihan älyttömän luonteen että pystyy nostamaan isoissa peleissä tasoaan noin järkyttävästi. Runkosarjassa Fisher on heittänyt uransa aikana kolkit 37%, pleijareissa 40% ja finaaleissa 45%, eikä sekään ole ihan sattumaa, että Fisher on ollut aika monta kertaa urallaan finaaleissa.
Ihan pakko kysyä, että tuliko ekan pleijarikierroksen matseissa Oklahoma City Thunderia vastaan kertaakaan sellainen olo, että Lakersille voisi käydä köpelösti?
Mun mielestäni siinä oli kyse lähinnä matchup-ongelmista. Thunder on pirun atleettinen jengi ja samalla ne on kaikki sen verran nuoria, etteivät ne osanneet oikein jännittää. Kun kolmannessa pelissä Thunder voitti täpärästi niin olin aika varma siitä, että neljännessä matsissa Thunder voittaa rökälenumeroin ja niin voittikin, mutta viidennen matsin aikana mulla ei ollut enää mitään hätää - kokemuksella jatkoon.
Runkosarjan lopussa toivoin Portlandia tai Spursia vastustajaksi juuri siitä syystä, että Thunder tulisi olemaan niin vaikea matchupien kannalta. Russell Westbrook veti aika ison sarjan. Artest sai tosin Durantin hyvin kuriin.
Mites Phoenix? Uskoitko missään vaiheessa, että Suns tiputtaisi Lakersin?
Totta kai viidennen finaalin aikana tuli sellainen olo, että mitä h...ä täällä tapahtuu. No, voitto tuli siitä kuitenkin ja tiesin, että sarja loppuu kuudenteen matsiin. Tiesin, että Lakers voittaisi yhden matsin Phoenixissa, ja kun se ei ollut 3. eikä 4. ottelu, niin sen oli pakko olla 6. ottelu - ei Sunsilla ollut ketään, joka olisi pitänyt Kobea. Lisäksi Kobe sai varmaan ekstramotivaatiota siitä, että Phoenix tiputti Lakersin kahtena keväänä putkeen jatkosta, 2006 ja 2007.
Mun mielestäni vain Denver ja Dallas olivat sellaiset joukkueet, jotka olisivat pystyneet voittamaan lännestä Lakersin seitsemän matsin sarjassa. Denver vähän samoista syistä kuin Oklahoma - se on atleettinen joukkue, Chauncey Billupsia on vaikea saada kuriin ja ne kanssa tönii ja puskee aika sumeilematta. Dallas taas tuli paljon vaarallisemmaksi Caron Butlerin tultua messiin, niillä oli leveä materiaali ja Dirk Nowitzki olisi ollut Artestille liian iso puolustettava. Lisäksi Dallas pelasi runkosarjassa hyvin Lakersia vastaan, muun muassa voitti ne kerran Los Angelesissa.
Katsoin juuri tilastoista, että Kobe Bryanthan pelaa käytännössä uransa parhaita pleijareita. Melko iso juttu siihen nähden, että helmi-maaliskuussa kaikki puhuivat vain LeBron Jamesista ja Kobe veti todella vaatimattomia statseja Lakersin hävitessä matseja.
En tiedä, mikä siinä oli. Se varmaan auttoi, kun Kobelta porattiin nestettä polvesta... ja ehkä Kobe säästeli itseään pleijareihin. Luulen, että Kobe tietää sen jo, että hänelle ei tule enää kuin muutamia mahdollisuuksia voittaa näitä matseja. Kobe tahtoo olla kaikkien aikojen paras ja siihen tarvitaan sormukset, eikä MVP:ta, joka on runkosarjan parhaan palkinto. Tämä tulee olemaan pirun iso sarja Koben legacylle, sillä '08 Kobe ei ollut finaaleissa mitenkään erityisen hyvä.
Mitä muuten LeBron Jamesille tapahtui? Ihan täydellinen feidautuminen kolmessa viimeisessä pleijarimatsissa?
Tota... jos ne huhut siitä Delonte Westista pitää paikkansa... en tiedä. Pakko siellä joukkueen sisällä oli jotain tapahtua. LeBron näytti tosi aneemiselta, joukkueessa ei ollut sitä samaa hyppimistä ja tanssimista kuin runkosarjakauden aikana. Vikassa matsissa tuli tripla-tupla, mutta myös kymmenen menetystä, kyllä sitä joku rassasi.
Palaako LeBron vielä Cavseihin?
En usko. Luulen, että suuntana on New York tai New Jersey - Chris Boshin kanssa. Sanoin New Jersey siksi, että ne on muuttamassa Brooklyniin parin vuoden sisällä ja luulen Mikhail Prokhorovin pystyvän tarjoamaan LeBronille jotain, mitä normaalit jenkkiomistajat ei pysty. Totta kai nämä pari seuraavaa vuotta New Jerseyssa voi olla vielä aika vaikeita.
No mutta, yllättikö sinut se, että Bostonin vanhat paapat tulivat vielä finaaleihin?
Eipä oikeastaan. Ne on sellaisia jätkiä, että jos niillä on sydän mukana ja ne pelaa kunnolla - toisin kuin runkosarjassa - kyllä ne pystyy mestaruuden viemään. Mun mielestäni Boston on ollut koko kauden idän kovin joukkue paperilla. Lisäksi Rajon Rondon ja Kendrick Perkinsin kehitys on ollut erittäin jyrkässä nousussa, mikä on edesauttanut asiaa. Kun ne ryssi sen ekan Cleveland-pelin, jotenkin aavistelin, että ne sisuuntuu sen verran, että Cavsit tippuu. Orlandonhan Boston voitti jo aika suvereenisti, ihan niin kuin pitikin.
Vielä kaksi vuotta sitten aika monet sanoivat, että Rajon Rondon tilalle voisi suurin piirtein laittaa ihan kenet tahansa, Garnettin ja Allenin ja Piercen rinnalla mestaruus tulisi muutenkin. On ollut aika hassua seurata, miten Rondo on nykyään yksi osa "Big Fouria"...
Onhan se huikea pelaaja. Lakers pelaa varmaan Rondoa vastaan samalla tavalla kuin kaksi vuotta sitten finaaleissa, eli antaa paljon tilaa. En vain oikein usko, että se on hyvä ratkaisu, koska Rondo saa silloin koko kentän vapaaseen näköpiiriinsä, ja se on niin vikkelä pelaaja ja hyvä syöttäjä, että se saa pallon minne tahtoo ennen kuin puolustus ehtii ryhmittyä.
Luulen, että Kobe puolustaa Rondoa ja antaa sille tilaa niin paljon kuin mahdollista ja Lakers luottaa siihen, että Artest ja Fisher pitää Piercen ja Allenin kurissa, ettei tule helppoja heittoja. Isot miehet pystyy varmasti vartioimaan korinalustaa ja Lamar Odom apupuolustajana. Rondo tulee varmaan skoraamaan sen 30 pinnaa per peli, mutta tärkeää on pitää sen syöttömäärät pieninä.
Andrew Bynum oli sivussa '08 finaaleista loukkaantumisen vuoksi. Miten Bynum sopii tähän matchupiin?
Phoenix-sarja oli Bynumille aika huono, mutta se kertoi vaan siitä, että Phoenixilla ei ollut sellaisia isoja, vahvoja sisäpelaajia. Nyt Bynum pääsee tönimään ja painimaan Kendrick Perkinsin kanssa tasaväkisesti, ja minusta Bynum on vielä Perkinsiä paljon parempi pelaaja. Bynumin minuutit on tosi tärkeitä, koska nyt Gasolin ei tarvitse pelata 40 minuuttia tai Odomin yli 35 minuuttia, koska Bynum pystyy pitämään puolensa difussa ja viimeistelemään alta. Lakers saa Bynumilta joka matsiin kymmenen ribaa ja pari kolme blokia, jotka tulee erittäin tärkeiksi.
Pistetään arviointi käänteiseksi - mitkä tulevat olemaan molemmille joukkueille vaikeimmat asiat näissä finaaleissa?
Lakersilla levypallomäärät ja heittoprosentit tulee pysyä korkeina, jotta Lakers pystyy hallitsemaan pelin tempoa ja pakottamaan Bostonin puolen kentän hyökkäykseen. Lisäksi kahden ekan pelin tärkeyttä pitää korostaa, koska 2-3-2-formaatissa Bostonille ei saa antaa yhtään voittoa ekasta kahdesta matsista. Jos Lakers pääsee Bostoniin 2-0-johdossa, näen että ne vie Bostonissa yhden pelin kolmesta ja katkaisee sarjan kuudennessa.
Bostonin kannalta vaikeimmat tulee olemaan Kobe ja Gasol. Kobelle ei löydy saman mittakaavan puolustajaa ja Gasol pelaa paljon korkeammalla tasolla kuin kaksi vuotta sitten. Lisäksi Paul Piercen pitää onnistua joka matsissa saamaan omat pinnansa kasaan, eikä se tule olemaan helppoa Ron Artestia vastaan. Jos oikein katsoin, Boston ei ole voittanut pleijareissa yhtään matsia, missä vastustaja tekee 100 pinnaa, ja Lakersin keskiarvo oli jossain 106-107 pinnan hujakoilla. Jos Boston pelaa puolen kentän hyökkäystä, en usko, että ne saa 85 pinnaa enempää kasaan, ja silloin ne on todella vaikeuksissa.
Heitä vielä loppuun veikkauksesi finaalien voittajasta.
Samalla tavalla kuin 2008, mutta käännetyssä järjestyksessä - Lakers vie ekat kaksi, kolmessa Bostonissa pelattavista matseista Lakers vie yhden ja pistää sitten poikki kuudennessa. Ja Kobe Bryant on finaalien MVP.